HOBBYMANIE(5)

Pohledový beton – moderní trend, který dá vašemu domovu nádech industriálnosti

Jedním z moderních trendů současnosti je tzv. pohledový beton.  Váš interiér s ním získá úžasný nádech moderní industriálnosti. Chce to jen trochu odvahy!

Nedodělek nebo originální hi-tech řešení interiéru?

Nezasvěceným se může na první pohled zdát, že pohledový beton je vlastně takový „nedodělek“. Působí totiž jako neopracovaný kus betonu. Už na ten druhý ale poznáte, že jde o originální high-tech řešení, kdy originální materiál poslouží jako stěna, strop i podlaha. Stejně tak lze pohledový beton využít jako dělící plochy horní a dolní části kuchyňské linky, netradiční umyvadlo nebo vanu či designový barový pult, jímž ohromíte každou návštěvu. Navíc nevyžaduje žádnou náročnou či speciální údržbu a jeho plocha je velmi příjemná na dotek. Někomu možná takový stavební prvek připadá neosobní a studený. Zútulnění celého interiéru však lze dosáhnout materiály, s nimiž pohledový beton zkombinujete. Šmrnc mu dodá třeba sklo a dřevo.

Neustále nové druhy dekorování povrchu

Výrobci pohledového betonu vykazují velmi kreativní přístup, neboť vyvíjejí neustále nové druhy dekorování povrchu. Pro svůj ambiciózní projekt si bez potíží objednáte pohledový beton leštěný, broušený, hlazený, vymývaný nebo škrabaný. Každá povrchová úprava má přitom své charakteristické vlastnosti. Povrch získává hladkost nebo naopak hrubost, ale může být i drsný či lesklý.

Beton se strukturou dřeva

Nejrůznější vzory pohledového betonu si vyberete ve spolupráci s designéry. Zajímavě působí třeba ty, které vznikají otiskem formy nebo bednění do betonu. Kopírují např. strukturu dřeva, avšak působí poněkud tvrdším dojmem. U dalšího typu pohledového betonu se pravidelně opakuje určitý vzorek. Kýženého efektu se docílí opracováním materiálu v měkkém stavu a jeho následným hlazením, válečkováním, škrabáním či poťukáváním. Jinými variantami povrchu jsou viditelné póry a kamenná zrna ve vyzrálém betonu, vznikající tzv. suchým pískováním. Pohledový beton se objevuje i v probarvené verzi. Velký vliv na konečný odstín má použití bílého nebo šedého cementu.

Moderní trend ovládl i veřejné budovy

Pohledový beton se stal trendem posledních let nejen v interiérech a exteriérech rodinných domů, ale také u náročnějších staveb. Moderní estetickou hodnotu tak nově dodává například knihovnám či divadlům.

Autor: Hana Raiskubová

 

 

Napsat komentář