Mazlíčci

Dva psi – nejen dvojnásobná radost

Sledovat z křesla psí hrátky je lepší než televize, říkají chovatelé, kteří se do psí smečky pustili. Jak je to v případě, že si chcete pořídit ke svému čtyřnohému miláčkovi dalšího chlupatého kamaráda? Se psí smečkou můžete užít hromadu legrace, ale také spoustu perných chvil.

Při výběru psího „sparing partnera“ je dobré řídit se především intuicí vašeho dosavadního psa a nepodcenit rady odborníků. Připravte se, že dvakrát více vás bude od této chvíle stát veterinář, pravidelné očkování a případná léčba. Se psy je to stejné jako s dětmi. Když onemocní jeden, většinou lehne i druhý. Peněženku vám provětrá i nákup pytlů s granulemi a psích pamlsků, dvojnásobek zaplatíte za cestování veřejnou dopravou nebo vlakem. Budete potřebovat dva pelíšky a dvě samostatné misky na vodu a na krmivo.

Nezasahujte do psí hierarchie

Pořídili jste si dva psy a teď jen útrpně sledujete, jak se váš domov mění v nebezpečnou zápasnickou arénu? Nezasahujte v žádném případě do psí hierarchie, kterou psí smečka potřebuje. Respektujte pořadí, jaké si mezi sebou psi sami určí. Nikdy však nezapomeňte, že člověk je v tomto žebříčku vždy ještě o stupínek výš než vůdčí pes alfa. Jak rychle poznáte, kdo z dvojice je podřízený a kdo naopak udává prim? Podřízený pes většinou vyhledává vaši bezprostřední blízkost.

Jestliže se rozhodnete přivést si domů psa a fenku, připravte se na to, že dvakrát do roka málem přijdete o nervy. Při hárání je totiž budete muset důsledně oddělit nebo alespoň hlídat, aby se k sobě nedostali. Nechtěnou odměnou vám v takovém případě bude kňučení a řádění za dveřmi. Řešením samozřejmě je nechat jednoho z pejsků vykastrovat.

Další články, jak zvládnout výchovu pejska i smečky, najdete na webu:

Komentáře