HOBBYMANIE(5)

Dva psi – nejen dvojnásobná radost

Při výběru psího „sparing partnera“ je dobré řídit se především intuicí vašeho dosavadního psa a nepodcenit rady odborníků. Připravte se, že dvakrát více vás bude od této chvíle stát veterinář, pravidelné očkování a případná léčba. Se psy je to stejné jako s dětmi. Když onemocní jeden, většinou lehne i druhý. Peněženku vám provětrá i nákup pytlů s granulemi a psích pamlsků, dvojnásobek zaplatíte za cestování veřejnou dopravou nebo vlakem. Budete potřebovat dva pelíšky a dvě samostatné misky na vodu a na krmivo.

Nezasahujte do psí hierarchie

Pořídili jste si dva psy a teď jen útrpně sledujete, jak se váš domov mění v nebezpečnou zápasnickou arénu? Nezasahujte v žádném případě do psí hierarchie, kterou psí smečka potřebuje. Respektujte pořadí, jaké si mezi sebou psi sami určí. Nikdy však nezapomeňte, že člověk je v tomto žebříčku vždy ještě o stupínek výš než vůdčí pes alfa. Jak rychle poznáte, kdo z dvojice je podřízený a kdo naopak udává prim? Podřízený pes většinou vyhledává vaši bezprostřední blízkost.

Jestliže se rozhodnete přivést si domů psa a fenku, připravte se na to, že dvakrát do roka málem přijdete o nervy. Při hárání je totiž budete muset důsledně oddělit nebo alespoň hlídat, aby se k sobě nedostali. Nechtěnou odměnou vám v takovém případě bude kňučení a řádění za dveřmi. Řešením samozřejmě je nechat jednoho z pejsků vykastrovat.

Další články, jak zvládnout výchovu pejska i smečky, najdete na webu:

Napsat komentář