HOBBYMANIE(5)

Ideální domácí mazlíček? Potkan, inteligentní, přítulný a hravý parťak

Nemáte mnoho volného času, a přesto byste chtěli mít doma nějakého zvířecího mazlíčka? Psa je třeba venčit, kočka vám sice bude dělat společnost, ale je to šlechtična, která se vám bude věnovat, jenom když sama chce. S rybičkami ani plazy si toho zase moc nepopovídáte. Rada je jednoduchá: Pořiďte si potkánka a už za pár dní zjistíte, že je to stejné, jako byste doma měli pejska.

Potkan: Levný, na chov nenáročný, přitom skvělý společník

Když se rozhodnete toho až překvapivě inteligentního parťáka pořídit, můžete tak učinit v  s pet shopu, ale lépe uděláte, když oslovíte některého ze soukromých chovatelů. Před tím, než tak učiníte, musíte mu doma zajistit ubytování. Ideální je větší drátěná klec, která se používá i pro morčata a křečky. Váš nový společník jistě ocení, když bude mít svůj domeček, kde bude mít soukromí. Nezapomeňte také na napáječku. Jako stelivo můžete použít hobliny, kukuřičné šustí nebo klasický kočkolit.
Zvažte také, kolik budete mít opravdu času. Potkan je společenské, kolektivní zvířátko. Když bude samojediný, musíte mu společníka dělat vy, a to co nejvíce. Když býváte doma jenom večer,  bude dobře, když mu opatříte kamaráda. Určitě ale ne opačného pohlaví, to byste pak měli skoro každé tři týdny potomstvo! Lépe se snášejí samičky, kluci hlavně v pubertě by na sebe mohli útočit.

Jak svého parťáka ochočit?

Potkánek vám musí hned od začátku věřit. Zkušení chovatelé doporučují, abyste si hned, jak si ho odnášíte, dali třeba pod svetr. Jedna má pocit bezpečí, navíc se seznámí s vaším pachem. Doma ho dejte do klece, umístěné na co možná nejklidnější místo v bytě. Dejte mu jméno a tím ho oslovujte. Začněte ho zvykat na svou ruku (vždycky mějte v prstech nějaký pamlsek). Pokud ho nevylekáte, za den za dva už ho budete moci pohladit. Ve chvíli, kdy bude ležet na zádech a nechá vás, abyste ho drbali na bříšku, je váš!
Nu a pak už můžete začít s „výcvikem“. Na rozdíl od psa na něj neplatí tresty, jenom pochvaly. Nebude trvat dlouho, a přiběhne za vámi na zapískání, zavolání. Sedne si vám na rameno a bude vám něžně ožužlávat lalůček ucha. Postupně se rád naučí spoustu triků, které vám bude leckterý pejskař závidět.

Čím kamaráda krmit?

Tady buďte opatrní a pokuste se nepodlehnout jeho škemrání. Bude s vámi chtít stolovat, chutná mu všechno to, co vám. Správně by měl dostávat speciální směs pro potkany, zeleninu, vařené maso, nic kořeněného a slaného. Jenže jeho žádostivým pohledům málokdo odolá. Takže s vámi spořádá třeba párek, ke kterému si pacičkou bude nandávat do tlamičky hořčici či kečup.  Ostatně, je to dokonalý tester: Kupované, chemicky ošetřené ovoce i zeleninu zrovna dvakrát nemusí. Totéž platí i u masných výrobků. Ale zkuste mu dát kousek jablka, utrženého přímo ze stromu. Bude si opravdu mlaskat…
Jediný problém, který budete s tímto mazlíčkem mít, je fakt, že se nedožívají mnoha let.  Navíc tito původně laboratorní potkani trpí často rakovinnými nádory. Jsou sice známy případy, že potkan tu s vámi bude i 7 let, ale počítejte spíše s tím, že s vámi bude tak dva až tři roky. Na druhou stranu – i když žijí krátce, tak naplno…
Autor: -jav-
Foto: Pixabay.com
Video: YouTube

Napsat komentář