HOBBYMANIE(5)

Pamlsek od farské Toničky: Medové ořechové trojhránky

Dali jsme na radu D. Vinglerové a její recept z fary jsme vyzkoušeli a samozřejmě také ochutnali. A museli jsme uznat, že jsou to řezy výjimečné, zajímavé mimo jiné tím, že se jeden z medových plátů peče společně s ořechovou karamelovou směsí, zatímco druhý je holý a potírá se po zchladnutí máslovým žloutkovým, případně medovým krémem ochuceným citrónovou šťávou. A oba se nakonec přiklopí náplněmi k sobě…

Recept na medové trojhránky s ořechy:
500 g polohrubé mouky 200 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva 200 g másla, 2 vejce 3 lžíce medu (plné); náplň č. 1: 300 g vlašských ořechů (velmi nahrubo nasekané) 100 g krystalového cukru 2 lžíce medu 150 g másla; náplň č. 2: 250 g másla 100 g moučkového cukru 1 žloutek nebo 1 lžíce medu šťáva se 2 velkých citrónů

Jak na to krok za krokem:

Mouku smíchejte cukrem a práškem do pečiva, přidejte pokrájené měkké máslo, vejce, med a vše zpracujte v hnětači do podoby vláčného těsta, jež uložíte 2 hodiny v chladu. Rozdělte je pak na poloviny a z každé vypracujte plát o velikosti plechu (těsto rozvalujte přímo na pečicím papíru, bude se lépe přenášet).
Jeden plát upečte (při 170 °C asi 10 minut) a na druhý naneste karamelovou ořechovou náplň: V rendlíku rozehřejte máslo, přidejte cukr, med, vše krátce povařte, dále přidejte ořechy a nechte hmotu zkaramelizovat. Náplň zpracujte ještě horkou, pokládejte ji na plát po kouscích, jež postupně rozetřete.
Takto upravený také upečte (cca 20 minut). Než oba pláty zchladnou, připravte krém: Máslo vyšlehejte s cukrem, přidejte do pěny žloutek nebo med a postupně zašlehejte citrónovou šťávu. Jemný krém rozetřete na hladký plát a přiklopte ho druhým, oříškovou vrstvou dolů (nutno přizvat pomocníka!). Moučník nechte 24 v chladu rozležet a rozdělený na trojúhelníčky podávejte.

Náš tip:
Umně vyrovnané trojúhelníčky vytvoří na kruhovém talíři pomyslnou korunu, kterou můžete použít jako košík pro rozmanité sezónní ovoce. Ideální jsou jahody či maliny. S jejich pomocí získáte dezert přímo královský (viz titulní fotografie).

Napsat komentář