Jídlo

Jak na klasické španělské ptáčky? Jako na řízky!

Mohlo by se zdát, že klasické španělské ptáčky nemají s řízky mnoho společného, ale opak je pravda. I jejich základ tvoří plátek masa, navíc paličkou důkladně rozklepaný, aby se dovnitř vešla dostačující náplň. Je proto třeba vybírat spíše větší kusy masa, ideální je zadní hovězí kýta naporcovaná na plátky o hmotnosti až 200 g!

Tradice opravdu velí stáčet španělské ptáčky s klasickou náplní z plátků hovězího masa. Uvnitř by pak neměl chybět kousek cibule, slanina a uzenina nakrájená na proužky, dále natvrdo uvařené vejce (ideálně čtvrtina nebo polovina) a sterilovaná okurka. Nutný je rovněž potěr plnotučnou hořčicí. Nabízejí se ovšem i jiné zajímavé varianty.

Španělák z vepřového? Proč ne?

A vynikající roládky můžete stočit též z masa vepřového, kde se opět používají větší kusy porcované z kýty. I vepřové maso je zapotřebí opatrně, ale důkladně rozklepat. A s náplněmi si pak můžete pohrát obdobným způsobem. Obzvlášť vhodná je vaječná míchanice s přídavkem uzeniny, sýra a bylinek, houbová fáš, směs zeleninová a další.

Recept na španělský ptáček klasik:
Plátek zadního hovězího masa o hmotnosti 150 až 200 g, sůl, pepř, plnotučná hořčice; náplň: cibule, uzená slanina, natvrdo uvařené vejce, měkký salám, sterilovaná okurka; základ: tuk, jemně nasekaná cibule, mouka na zaprášení, vývar

Jak na to krok za krokem:

Plátek masa rozklepejte do plochy a na délku, potřete jej hořčicí, osolte a opepřete. Do středu rozložte na měsíčky nakrájenou cibuli, proužky měkkého salámu, podélně nakrájenou sterilovanou okurku, proužky uzené slaniny a čtvrtinu natvrdo uvařeného vejce. Jeden z konců plátku přeložte přes náplň a celý jej stočte do podoby roládky. Dobře ji „utáhněte“ a konce zajistěte jehlicemi na ptáčky.

Připravené ptáčky obalte v polohrubé mouce, vložte na cibulku zpěněnou na tuku a duste pod pokličkou doměkka. Pak je vyjměte, výpek zaprašte moukou, nechte jej řádně provařit a nakonec omáčku zřeďte masovým vývarem, nikoli vodou! Podávejte s rýží.

Bezva finta:
Bez sterilované kyselé okurky si dokáže španělského ptáčka představit jen málokdo. Občas se ale stane, že okurka v náplni při dušení mírně zhořkne. Snadno tomu zabráníte, když na čtvrtiny pokrájené kyselé okurky předem orestujete na pánvičce na troše másla.
Fotogalerie
13 fotografií

Komentáře