Mazlíčci

Jak na probouzení želvy po zimě

Na začátku března mají chovatelé želv na výběr. Buď mohou želvu při příhodném počasí odzimovat jednoduše tak, že ji vynesou do její venkovní ubikace, nebo ji řízeně odzimovat v domácím prostředí. Pozor na teploty, želvu vynášejte ven až tehdy, nehrozí-li přízemní mrazíky.

Pokud máte želvu, která s vámi tráví většinu roku, a zimujete ji třeba ve sklepě, chladném suterénu nebo dokonce v ledničce – teplota musí být od 2 do 7 st. Celsia. Chcete-li zjistit, zda želva zimu bez úhony přežila, vezměte ji do ruky. Když je živá, projeví aktivitu – stáhne se například do krunýře nebo zafuní. V takovém případě ji přeneseme i s bedýnkou do teplejší místnosti, kde je zhruba 13 až 15 stupňů Celsia. Může jít o nevytápěnou chodbu, půdu nebo garáž. Bedýnku přikryjeme, aby se zabránilo pronikání světla. Necháme ale dostatečný otvor na proudění vzduchu. Tak necháme želvu týden nebo dva. Jestliže ani v tomto prostředí nezačne do dvou týdnů lézt a přemísťovat se, přesuneme bedýnku nebo terárium do místnosti s pokojovou teplotou, což je minimálně 20 stupňů.

Pro přesun do venkovních podmínek platí: raději dříve nežli pozdě. Želvu ovšem nezapomeňte přikrýt slámou nebo senem. Pro proces probouzení je ideální zatažené počasí bez sluníčka. Sledujte proto pečlivě předpovědi meteorologů. V žádném případě nedáváme želvu po zimním spánku na přímé slunce.

Na co ještě dát při odzimování želvy pozor? Dozvíte se na našem spřáteleném webu:

Fotogalerie
2 fotografie

Komentáře

Vložit komentář

Klikněte sem pro vložení komentáře