Mazlíčci

Nejoblíbenější plemena koček (IV.): Perská kočka

Perská kočka je robustní zvíře, které se může pyšnit dlouhou a krásnou srstí. Přehnanou aktivitou však rozhodně neoplývá. Více než nejrůznější divoké hry a strhávání záclon ji láká podřimování a lenošení na gauči.

Toto významné plemeno kočky domácí by si měl pořídit pouze ten, kdo je ochoten věnovat spoustu času pravidelné péči o srst. Právě huňatá paráda řadí peršanky mezi nejoblíbenější a chovatelsky nejfrekventovanější plemena vůbec. Pořídit se dá v průměru od dvou do deseti tisíc korun, cena výstavních kusů se ovšem může vyšplhat mnohonásobně výš.

Perská kočka váží 3,5 až 7,5 kg. Mívá zavalité tělo a krátké robustní nohy. Ocas má krátký s hustou srstí. Srst je hustá, dlouhá, hedvábná, měkká, nadýchaná a krásně lesklá. Kolem krku tvoří perské kočce bohatý límec. Díky typicky zploštělému čumáku vypadá kočka na první pohled jako zamračená. Jde o milující, ušlechtilé, většinou mírné kočičí plemeno věrné a oddané člověku.
Perské kočky patří mezi nejstarší čistokrevná kočičí plemena. Vyvinuly se pravděpodobně z pouštních a stepních koček. Do Evropy se dostaly v 16. století nejspíš z Iránu, Arménie, Turecka či Iráku.
Více o peršankách a dalších kočičích mazlíčcích naleznete také:

Komentáře