Základ polévky tvoří jednoduchý zeleninový vývar, ovšem vydatný a chutný, ve kterém nechybí kořenová zelenina, brambory a na másle orestovaný česnek. Kontrast po všech stránkách zde pak tvoří veliké masové knedlíčky. Ideální je mleté hovězí maso, případně směs s vepřovým.
Následuje orestovaná cibulka, sůl a koření dle chuti, případně bylinky, to vše spojené vejci a zahuštěné hladkou moukou, případně strouhankou. Vypracované koule vařte v osolené vodě najednou a než je do vroucí koupele vhodíte, ještě jednou je převálejte v dlaních navlhčených studenou vodou, aby nebyly placaté! Odložené na prkénku si totiž trochu „kecnou“. Vařte je alespoň 8 až 10 minut, aby se důkladně provařily i uvnitř. Vkládají se pak do hotové polévky.
2 lžíce másla ♦ 2 stroužky česneku ♦ 1 kořenová petržel ♦ 1 mrkev ♦ 1 kedlubna ♦ 3 brambory ♦ 2 l vody; knedlíčky: 1 houska (3 krajíčky toastového chleba nebo 1 rohlík) ♦ 100 ml mléka ♦ 1 menší cibule ♦ 1 lžíce másla ♦ 150 g mletého masa (hovězí nebo směs) ♦ 1 vejce ♦ 1 žloutek ♦ 1 lžíce hladké mouky ♦ sůl ♦ mletý černý pepř ♦ sekaná petrželka
Jak na to krok za krokem:
Ve větším kastrolu orestujte na másle nasekaný česnek, přidejte veškerou zeleninu pokrájenou na kostky, krátce ji osmahněte, zalijte vodou a vařte doměkka. Dle chuti polévku dosolte, opepřete a do porcí na talířích přidejte zvlášť uvařené masové knedlíčky. Jejich základ tvoří drobně pokrájená houska namočená v mléce. Vyždímanou smíchejte se sekanou cibulí orestovanou na másle a mletým masem. Směs spojte syrovým vejcem a žloutkem, ochuťte ji solí, pepřem, petrželkou a dle potřeby zahustěte hladkou moukou. Dlaněmi smočenými ve studené vodě z ní tvarujte kuličky, jež uvaříte ve vroucí osolené vodě (cca 10 minut).
Nejen sekaná petrželka nebo pažitka sluší zeleninové polévce. Zkuste i na tenké nudličky pokrájený pórek, ale jeho vrchní zelenou část.
21Autor: -iri, fra-