Mazlíčci

Shiba inu: japonská národní památka

Shiba inu ocení teplo a pohodlí domova, ale stejně klidně žije i celoročně venku v kotci. Je velmi čistotná a pořádná. Má ráda aktivitu a pohyb. Svého pána miluje, avšak neustále mu dává najevo, že ho až tak dalece ke svému životu nepotřebuje.

Ve své domovině se shiba osvědčila jako malý pes pro lov menší zvěře, kterou vyhání z nižších porostů a křoví. Pro svou statečnost byla v některých oblastech používána i k lovu velké zvěře a medvědů. Spolu s ostatními přírodními japonskými plemeny patří do FCI skupiny 5 – špicové a primitivní plemena. Standard plemene byl unifikován v 1934. V r. 1937 byla shiba  prohlášena za japonskou národní památku. Poté bylo plemeno chováno a šlechtěno až do podoby vynikajícího plemene, jak jej známe dnes. V České republice se první shiba objevila v roce 1989.

Pes velmi rychle chápe, co se od něj chce, ale když mu povel zrovna nesedí, udělá vše proto, aby dosáhl svého a pánův příkaz nesplnil. Při nepravostech se obratným manévrováním snaží rozzlobeného pána uchlácholit a vyhnout se trestu. Má obrovskou škálu zvukových projevů od kňučení přes různé skřeky a skřípání k charakteristickému kvákání a vřískání. Umí vyvinout mnoho grimas a pro každou příležitost si pohotově připraví jiný škleb. Většinou se svalí na záda, vrtí se a kroutí.

Jak si poradit s jejím chovem a pro koho se hodí? Více informací hledejte na našem spřáteleném webu:

Komentáře

Vložit komentář

Klikněte sem pro vložení komentáře