HOBBYMANIE(5)

Tipy na výlet: Vypravte se do Muzea Olomouckých tvarůžků

Umístění uvnitř výrobního závodu však omezovalo jeho rozvoj. Proto A.W. spol. s r.o. vybudovala a v létě r. 2014 slavnostně otevřela muzeum zcela nové.
Vstup do muzea začíná v bývalých stájích, kde návštěvník vstoupí do Velkého příběhu, který vypráví o historii Olomouckých tvarůžků a rodu Wesselsů. Začíná prvními zmínkami o výrobě Olomouckých tvarůžků i s prvními fotografiemi. Dál pak volně sleduje linii výroby od zpracování tvarohu, formování a koupání tvarůžků, až po jejich balení včetně funkční stloukačky na bedničky, ve kterých se dříve tvarůžky expedovaly.

Přechod z ruční výroby na strojní

Velký příběh je ojedinělý i tím, že ukazuje dobu, kdy se výroba ruční měnila na strojní, se kterou začal právě zeť Aloise Wesselse – Karel Pivný. Na osudu jednotlivých osobností demonstruje expozice počátky výroby Olomouckých tvarůžků přes dobu před první světovou válkou, kdy se členové rodu Wesselsů stali největšími výrobci Olomouckých tvarůžků.
Druhé poschodí otevírá dobová pracovna Karla Pivného, další místností je retro „Sokolské kino Loštice“, kde se promítají filmy o výrobě a historii Olomouckých tvarůžků. Následuje místnost, ve které jsou umístěny originály formovacího a koupacího stroje z 20. století. Zde je i rekapitulace historie výroby Olomouckých tvarůžků v Lošticích na časové ose. Ta končí dobou socializace a současnou výrobou. Té je pak věnována samostatná místnost, ze které se dostanete do galerie fotografií ukazující proměny závodu od restituce v roce 1990 až po současnost.

Muzeum je bezbariérové

Všechny exponáty mají popisky v českém jazyce, v každé místnosti je možno načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici v několika světových jazycích. Pro návštěvníky, kteří mají zájem o rozšířený výklad nad rámec audiovizuálních programů, je v muzeu k dispozici informační místo s programem Panorama, kde je možno vyhledat podrobné informace.
Muzeum je bezbariérové, forma individuálních prohlídek dá každému možnost výběru prohlídky podle jeho zájmu a časových možností.

Kontakty:

Muzeum Olomouckých tvarůžků
Palackého 2
789 83 Loštice
Telefon:          583 401 217
E-mail:            awmuzeum@tvaruzky.cz

Napsat komentář