Zahrada

Zakládáme jahodový záhon: Ještě je pořád čas

Jahody by neměly chybět na žádné zahrádce. Zvláště děti ocení kromě raných třešní toto první lahodné ovoce. Díky počasí ještě stále není na výsadbu pozdě a snadno si s ní poradí i začínající zahrádkář.

Pokud si chcete dopřát dlouhou úrodu, je dobré odrůdy namixovat, tedy zvolit rané, letní a pozdní. Radost uděláte dětem i několika sazenicemi stále plodících jahod.

Na původní záhon jahody nedávejte

Jestli vám to prostor alespoň trochu dovolí, nedávejte jahodníky na místo těch původních, které již odrodily. Doporučuje se tak udělat až po čtyřech až šesti letech. Není-li zbytí, pak je třeba půdu důkladně prohnojit nejlépe dobře vyzrálým hnojem.
Jahodníky mají rády kyprou půdu, jílovitá jim příliš nesvědčí – kořínky často zahnívají. Hodně písčitá jim ale také nedělá dobře, mohou snadno zasychat.

Zalévejte i v zimě

Sazenice vysazujte nejlépe do rýhy, vyhloubené rýčem. Důležité je, aby kořínky byly po celé délce v půdě svisle. Rozpon zvolte podle odrůdy alespoň 30 až 40 cm od sebe. Platí, že čím později je vysazujete, tím hlouběji. Ale pamatujte na to, že srdíčka jahodníku musí být vždycky nad povrchem.
Zakládat jahodový záhon můžete až do konce října, v jižních částech republiky klidně i v listopadu.
A až budou sazenice v zemi, nezapomeňte zalévat a zalévat! A to i v zimně, nejsou-li přikryté sněhem a je sucho.

Komentáře