Jakou roládu zvolíte coby základ takové klády, je pouze na vás, ale s největší pravděpodobností zvítězí piškotová klasika. Je tomu tak i v našem případě, ale přece jsme nakonec vsadili na lehce vylepšené těsto (viz recept).
Ještě fajnovější je pak náplň. Sice vychází z francouzské tradice (ochucená je mimo jiné pomerančovou šťávou a kůrou), ale tvarohová podstata s přídavkem zakysané smetany je velmi blízká i naší středoevropské chuti. Až do této fáze tedy můžete postupovat jako při přípravě jakéhokoli rolovaného moučníku, avšak při jeho dekorování se již můžete jaksepatří vyřádit.
Zda zůstanete u našeho návodu s efektně popraskanou čokoládovou kůrou, nebo poleno potřete krémem i na povrchu a pak dozdobíte např. vidličkou, záleží opět na vás. A totéž platí o dekoraci v podobě bílkových houbiček a skládaných mandlových šišek s fondánovým základem. Vyhlížejí složitě a pracně, ale ve skutečnosti je vše velice jednoduché… Aranžmá získá na opravdovosti, posypete-li sladký kmen práškovým kakaem a pak moučkovým cukrem. Sněhobílým popraškem zasněžte také houbičky.
150 g vlašských ořechů, 6 vajec, 10 lžic krupicového cukru, 1 lžička vanilkového cukru, 2 lžíce hladké mouky, špetka soli; tuk na potření plechu, moučkový cukr na posypání utěrky; náplň: 200 g měkkého tvarohu, 2 lžíce zakysané smetany, 100 g moučkového cukru, 2 lžičky vanilkového cukru, 1 lžíce jemně strouhané pomerančové kůry, 2 plátky želatiny, 2 lžíce pomerančové šťávy, 100 ml smetany ke šlehání; dokončení: pomerančový džem, čokoládová poleva, čokoládové šupiny, sněhové hříbky, mandlové šišky
Jak na to: (Fotopostup najdete pod článkem ▼▼▼)
Cukrářský zeměpis:
Pátrání po kořenech tohoto vánočního dezertu, přesněji rolády ve tvaru kmene, nás zavede až do 17. století (některé zdroje uvádějí již 12. století), kdy především ve Francii a dalších frankofonních zemích patřilo k vánočním rituálům spalování mohutné kulatiny z ovocného stromu, která měla v krbu prohořívat od 25. prosince po dobu nejméně 3 dnů, ideálně až do 6. ledna.
Vychladlý popel pak měl po celý nadcházející rok sloužit k ochraně domu před blesky, požárem i zlými silami. Nicméně s rozšířením litinových kamen v 19. století se tradiční zvyk v hojné míře vytratil. Aby však „kouzelné poleno“ z domácností zcela nezmizelo, začaly se péct jeho sladké napodobeniny, jež se pod názvem Buche de Noël staly nedílnou součástí vánočních tabulí snad ve všech francouzských domácnostech.