HOBBYMANIE(5)

Český smažák ve světě neznají! A tenhle zdravý bez oleje už vůbec ne…

Opravdu nikde ve světě nic podobného neznají. Nyní se ale těší stále větší oblibě sýr zapékaný v hrnečcích bez nezdravého smažení v rozpáleném tuku.
Kdo musí držet dietu a vyvarovat se smažených pokrmů, před tím není většinou radno se o smaženém sýru vůbec zmiňovat. Mohli byste přijít k úrazu. Ovšem v tomto případě udělejte klidně výjimku, případně pokrm rovnou připravte, a nešťastný dietář vám možná padne štěstím kolem krku.
Sýr se totiž nesmaží, ale zapéká, takže tuku je zde zapotřebí jen nezbytné minimum (na vytření použitých hrnečků je vhodné máslo). Samozřejmě dá rozum, že pro člověka na dietě je třeba zvolit variantu s  lehkou šunkou, ale pro sebe si klidně ukrojte z dobrého uzeného, případně slaniny.
Dietní je rovněž kuřecí maso, ale použít lze i zbytky jiných druhů, například od oběda (musí být vždy dopředu tepelně upravené). A pokud snad dáváte přednost bezmasé úpravě, potom šunku či salám nahraďte zeleninou, například předvařenou brokolicí či květákem, výborný je i pórek a další druhy. A teď už se toho konečně pusťte, protože byste to nakonec stejně dlouho nevydrželi!

Recept na smažák zapečený v hrníčku:
250 g eidamu » 250 g šunkového salámu (dušená šunka, měkký salám) » sekaný pórek nebo pažitka (může být zelená jarní cibulka) » 1 červené rajče » 4 vejce » sůl » máslo na vytření a strouhanka na vysypání hrnečků

Jak na to?

Sýr nastrouhejte nahrubo, salám pokrájejte na tenké nudličky a vejce rozšlehejte a podle chuti osolte a okořeňte (mletý pepř apod.). Připravte si 4 hrnečky (zde čtyřdílný benešník), vytřete je lehce máslem a vysypte strouhankou. Na dno každého rozložte vrstvu strouhaného sýra, přidejte trochu krájeného salámu nebo šunky a zalijte dvěma lžícemi rozšlehaných vajec.
Opět rozložte vrstvu sýra, salámu, přisypte sekanou pažitku, pórek nebo cibulku, zalijte vše rozšlehaným vejcem a nakonec povrch znovu posypte trochou strouhaného sýra. Hrnečky postavte do vyššího pekáčku s trochou vody a dejte je zapéct. Použijete-li benešník, lze sýr zapékat přímo v troubě vyhřáté na vyšší stupeň. Takto zapečený sýr podávejte s vařeným bramborem a tatarskou omáčkou.

Co je benešník?
Miskovitý benešník pořídíte při troše štěstí v některém z bazarů nebo vetešnictví. Je obvykle z keramiky a v kuchyni našich babiček jen málokdy chyběl. Hlavně na Moravě se v nich kdysi peklo sladké pečivo, kterému se říkalo beneše či beleše.

 

Napsat komentář