Mlsání

Mlsáme s Florenťany: Ochutnejte jejich originální smetanový dort Zuccotto

DORTOMÁNIE NA CESTÁCH: Italové mu neřeknou jinak než Zuccotto (v překladu tykev), protože tuto zeleninu tvarem skutečně připomíná. Připravuje se totiž ve speciální formě, ale použít lze jakoukoli půlkulatou misku, např. na ovocnou bowli.

Traduje se ovšem ještě jeden zajímavý výklad: Vyhlížet by měl jako kopule chrámu Santa Maria del Fiore, což je nepřehlédnutelná dominanta toskánské Florencie, odkud tento slavný smetanový moučník původně pochází.

Recept na florentský smetanový dort Zuccotto:
6 vajec » 180 g krupicového cukru » 80 g másla » 120 g hladké mouky » 1 lžíce kukuřičné mouky » 1 lžíce práškového kakaa » 60 ml kávového likéru; oříšková smetanová náplň 1: 400 g měkkého bílého tvarohu » 100 g moučkového cukru (dle chuti) » 1 sáček vanilkového cukru » 50 g nasekaných lískových ořechů » 40 g kandované pomerančové kůry » 4 plátky želatiny; čokoládová smetanová náplň: 300 g měkkého tvarohu » 100 g moučkového cukru (dle chuti) » 180 g hořké čokolády » 2 plátky želatiny

Jak na to krok za krokem:

A) V kotlíku nad párou vyšlehejte celá vejce s cukrem, hustou pěnu odstavte a zašlehejte do ní rozehřáté máslo. Stěrkou do základu zapravte mouku smíchanou s kukuřičnou a polovinu těsta nalijte na polovinu velkého plechu s listem papíru na dně oddělenou pruhem alobalu, příp. do pekáčku poloviční velikosti. Do zbylého těsta vmíchejte prosáté kakao a nalijte je na druhou polovinu plechu, příp. do druhého pekáčku. Pláty při 160 °C upečte (cca 15 minut) a zchladlé rozdělte na stejně velké rovnostranné trojúhelníčky (cca 6 cm).
B) Půlkulatou místu o průměru 20 cm vyložte potravinářskou fólií a ze světlých i tmavých piškotových trojúhelníčků uvnitř složte efektní mozaiku (okraje rovně zastřihněte). Obklad pak pokropte hojně kávovým likérem.
C) Připravte oříškovou náplň: Tvaroh vymíchejte s moučkovým i vanilkovým cukrem, ořechovou drtí a sekanou kandovanou kůrou. Asi 2 lžíce hmoty vymíchejte v tekuté vlažné želatině (nastříhané plátky je třeba nechat v předstihu nabobtnat v troše vody a rozehřát opatrně v mikrovlnce), obsah misky zašlehejte metlou do celkového množství pěny a hned vše nalijte do misky s piškotovou mozaikou. Zároveň do středu vtlačte menší půlkulatou misku potaženou vně fólií a nechte vše v chladu ztuhnout.
D) Základ čoko náplně tvoří bílý tvaroh utřený s cukrem, do kterého vmícháte rozehřátou vlažnou želatinu vymíchanou s tekutou čokoládou. Hmotu hned nalijte do prohlubně vytlačené ve světlé náplni, povrch poklaďte zbylými piškotovými kousky a znovu nechte vše v chladu ztuhnout (cca 2 hodiny).

Fotogalerie
13 fotografií

Komentáře