Mlsání

Jahody a sekt patří k sobě. Vyzkoušejte tuto kombinaci v podobě letního dortu!

Jahodová sezóna začíná! A na kombinaci těchto voňavých plodů se sektem nedá leckdo dopustit. Koho by ovšem napadlo, že může mít rovněž podobu svěžího letního dortíku? Navíc je pěkně mramorovaný, vzhledu velice atraktivního, takže je radost na něj pohledět. A což teprve, když ho podle našeho receptu připravíte a ochutnáte…

Dalo by se říci, že obliba nadýchaných smetanových náplní (tzv. mousse) je dnes na vrcholu; tyto dorty jsou zkrátka v módě. A tak se objevují stále nové a zajímavé receptury. Posledním hitem jsou pěny ochucené šumivým vínem, a aby toho nebylo málo, je náplň v tomto případě dvoubarevná, efektně mramorovaná. Docílíte toho snadno, avšak překonat je třeba jedno úskalí: Kdo se těchto náplní nebojí, dobře ví, že se musí rychle vymíchat s rozehřátou želatinou a nutné je jejich další bleskové zpracování. V opačném případě často nečekaně ztuhnou a jsou nadále k nepoužití. A budete-li navíc míchat hned dvě různě probarvené náplně tohoto druhu dohromady, je třeba je připravit téměř naráz.
Dobře si tedy postup přípravy naplánujte a rozvrhněte, jakékoli prostoje jsou nežádoucí. A jakmile obě hmoty na upraveném piškotu v ráfku (viz recept) promícháte a povrch uhladíte, můžete si v klidu oddechnout a blahopřát si, že jste to zvládli. Výsledek stojí za to!

Náš tip:
Pěkně růžového zbarvení části smetanové pěny doplněné šumivým vínem docílíte pouze s použitím červené gelové potravinářské barvy. Použít můžete rovněž prolisovaný jahodový (malinový) džem nebo sirup, ale výsledek nebude tak intenzivní. V tomto případě je nicméně žádoucí pěkně výrazný kontrast obou náplní!

Co budete potřebovat:
100 g másla, 75 g krupicového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 2 vejce, 100 g hladké mouky, 0,5 sáčku kypřicího prášku do pečiva; jahodový džem na potření, 500 g jahod; krém č. 1 (růžový): 6 plátků želatiny, 5 lžic vody, 120 ml šumivého vína, 250 ml smetany ke šlehání, 100 g moučkového cukru, červená gelová potravinářská barva (jahodový džem); krém č. 2 (bílý): 6 plátků želatiny, 5 lžic vody, 100 ml šumivého vína, 350 ml smetany ke šlehání, 100 g moučkového cukru

Jak na to krok za krokem:

1. Měkké máslo vyšlehejte s krupicovým i vanilkovým cukrem a postupně do pěny zašlehejte vejce (jedno po druhém). Pokud se základ srazí, není to na závadu. Dále do něj stěrkou zapracujte mouku promíchanou s práškem do pečiva, těsto rozetřete do formy o průměru 26 cm s kolečkem papíru na pečení na dně a korpus v troubě vyhřáté na 170 °C upečte (cca 20 minut). Hotový nechte ve formě krátce vydýchat a pak ho vyklopte. Zároveň ho zbavte spodního papíru.
2. Zchladlý korpus vložte do formy či ráfku stejného průměru, povrch potřete hojně jahodovým džemem a přidejte část drobně pokrájených jahod (cca 150 g). Bok formy uvnitř obložte pruhem silnější fólie a přidejte po celém obvodu obklad jahodovými plátky (vybírejte stejně velké a bez dutiny!).
3. Připravte základ pro obě náplně: Veškerou želatinu (celkem 12 plátků) namočte ve vodě (cca 10 lžic), nabobtnalou rozehřejte a rozdělte do 2 misek na stejné části. Ve velké míse vypracujte z veškeré smetany ke šlehání (celkem 600 ml) a moučkového cukru (celkem 200 g) pevnou pěnu a rozdělte ji na 2 díly (jeden větší, druhý menší). Menší díl pěny obarvěte červenou gelovou barvou do sytě růžového tónu (nutno prošlehat metlou). Asi 2 lžíce růžové pěny vymíchejte s 1 dílem tekuté želatiny, kterou jste vymíchali se 120 ml šumivého vína, a vše zapracujte rychle metlou do celkového množství růžové pěny. Na bílou náplň použijte větší díl vypracované šlehačky, kterou rovněž ztužíte rozehřátou želatinou (druhý díl) vymíchanou opět s šumivým vínem (100 ml).
4. Růžovou náplň hned nalijte a rozetřete na upravený korpus v ráfku, povrch uhlaďte a rozetřete na něj bílou pěnu. Vidličkou obě vrstvy opatrně spirálovitě promíchejte (spodní růžovou pěnu vytahujte a obracejte ve vrchní bílé vrstvě), docílit musíte pěkných zatočených mramorovaných vírů nejen na povrchu, ale i v profilu obou náplní. Dort pak nechte v chladu odležet (cca 3 hodiny). Ztuhlý z ráfku opatrně uvolněte, zbavte ho nástavby (pruh fólie) a vychlazený hned podávejte.
Autor: -řís-
Hlavní foto: www.daskochrezept.de
Fotopostup: -iri-
NEPŘEHLÉDNĚTE! Návod na tento jahodový  dort jsme převzali z květnového vydání unikátního časopisu Dortománie 05/2015. Najdete v něm spoustu další inspirace. Nemusíte pro něj chodit do trafiky, v digitální podobě si ho stejně jako archivní čísla můžete objednat ZDE ►►►►►

Fotogalerie
12 fotografií

Komentáře