HOBBYMANIE(5)

Když se řekne tvarožník, aneb co Amíci neznají

Quarkkuchen ohne boden, doslovně „tvarohový koláč bez půdy“, je původní název receptury. Místo slova půda jsou však na místě výrazy typu základ či podklad. Dortík totiž nenese žádné těsto (např. křehké linecké) jako v řadě jiných případů; jeho podstatu tvoří samotná tvarohová náplň upečená zvolna v dortové formě a doplněná rozmanitým ovocem, zavařeninou apod. Zdá se vám něco takového nemožné?
Potom zkuste náš recept. Krémové tvarohové „tělo“ dortíku je zpevněné vanilkovým pudinkem, tedy škrobem, a přidává se do něj rovněž trocha krupice. A výsledek? Překvapí nejen na řezu, ale i chutí. Přestože je to spíše koláč nežli dort, což ovšem na druhou stranu leckdo náramně ocení.  

Náš tip: Dort se peče poměrně dlouho a hrozí zde reálné nebezpečí, že se ovoce na povrchu připálí. Snadno tomu zabráníte, když dortík v závěru pečení (vizuálně dle potřeby) zacloníte v troubě listem papíru na pečení nebo kusem alobalu.

Extra tvarohový dort se švestkami:
750 g měkkého tvarohu, 75 g zakysané smetany (Créme Fraiche), 3 vejce, 3 lžíce citrónové šťávy, 2 sáčky vanilkového pudinku, 2 lžíce krupice, 190 g krupicového cukru; 700 g švestek (dle potřeby), moučkový cukr na posypání

 

Jak na to? (Pod článkem najdete také podrobný fotonávod   ▼▼▼)

Rozmělněný tvaroh propracujte se zakysanou smetanou, oddělenými žloutky a citrónovou šťávou. Zvlášť promíchejte hrubou krupici s vanilkovým pudinkovým práškem a v další misce vypracujte šlehačem z bílků pevný sníh a postupně po lžících do něj zašlehejte krupicový cukr. Sypkou směs vmíchejte střídavě s lesklou bílkovou pěnou do tvarohového smetanového základu (použít můžete šlehač, protože hmota je poměrně hutná) a těsto rozetřete do kruhové formy o průměru 24 cm s kolečkem papíru na pečení na dně (pruhem papíru můžete obložit také bok).
Poměrně vysokou vrstvu uhlaďte a její povrch poklaďte dekorativně odpeckovanými švestkami rozdělenými dle velikosti na poloviny, čtvrtiny i osminky. Vše pak vložte do trouby vyhřáté na 170 °C a dortík pečte cca 50 až 60 minut (nutný test špejlí, dále viz Náš tip). Zchladlý z formy uvolněte, zbavte ho papíru a na talíři celý poprašte moučkovým cukrem.

 

Napsat komentář