Mlsání

S chutí černého rybízu: Extra čokoládový cassis dortík

Nemusí být právě sezóna černého rybízu, do pečení tohoto čokoládového dortíku se můžete podle našeho receptu pustit kdykoliv, jestliže jste si připravili do zásoby fajnový likér nebo alespoň sirup. A pokud tomu tak není, vyrazte do obchodu pro lahvinku jakéhokoli cassis likéru. V našem případě jsme vsadili na vodku s černým rybízem.

Černý rybíz má jednu velkou smůlu: Příliš intenzivně specificky voní, což kdekomu vadí. Nepěstujeme ho tedy v zahradách v takové míře jako rybíz červený. Zkusit nicméně můžete různé křížence, kteří nesou mimo jiné souhrnné označení cassis a jejich plody typickou pronikavou vůni černého rybízu postrádají, nicméně použití mají stejné. Připravíte z nich kupříkladu i likér, který se uplatní při pečení tohoto skvělého dortíku. Jeho podstatu tvoří typické silně čokoládové brownies, které navíc neobsahuje ani gram mouky. Moučník je tedy vhodný i pro celiaky!

Extra čokoládový cassis dortík:
150 g másla, 280 g hořké čokolády, 2 lžíce práškového kakaa, 6 lžic černorybízového likéru (Cassis vodka apod.), 6 vajec, 170 g krupicového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, špetka soli;  čoko poleva (ganache): 150 g dobré hořké čokolády, 70 ml smetany ke šlehání, 40 ml černorybízového likéru, 1 sáček vanilkového cukru; na dohotovení: čerstvý rybíz nebo černorybízový likér, smetana ke šlehání

Jak na to (fotonávod najdete pod článkem):

 Máslo rozehřejte v misce nad párou, příp. v mikrovlnce (opatrně!), a rozpusťte v něm nalámanou čokoládu. Základ dohladka vymíchejte a zapracujte do něj jemně prosáté kakao s likérem. Zvlášť vyšlehejte v míse celá vejce s cukrem včetně vanilkového a špetkou soli, postupně do pěny vmíchejte vlažnou čokoládovou směs, stěrkou zvolna propracovanou hmotu nalijte do dortové formy o průměru 22 cm s kolečkem papíru na pečení na dně a korpus v troubě vyhřáté na 170 °C upečte (cca 35 až 40 minut, více Náš tip). Upečený nechte ve formě na mřížce 30 minut vydýchat a teprve potom ho vyklopte. Zároveň odstraňte původní spodní papír. Než buchta vychladne, rozehřejte v misce čokoládu (nad párou nebo v mikrovlnce) a vmíchejte do ní ohřátou smetanu a pak vanilkový cukr s likérem.
Dohladka vymíchanou ganache rozetřete na zchladlý korpus a nechte vše v chladu ztuhnout. Dortík nakonec rozdělte na řezy, jež můžete ozdobit čerstvým rybízem pokropeným cassis likérem, případně přidejte šlehačkové pusinky a pár lístků čerstvé máty či meduňky.
Náš tip: Máte rádi spíše nedopečené brownies jako např. Američané či Australané (dortík je uvnitř hutný, téměř tekutý), anebo byste raději lehký porézní a kyprý čokoládový základ, který „sedí“ spíše naší středoevropské chuti? V prvním případě pečte korpus spíše kratší dobu a také počítejte s tím, že vyjmutí z trouby poněkud spadne. A jestliže dobu pečení poněkud prodloužíte, dočkáte se výborného piškotu intenzivní čokoládové chuti.

 

Fotogalerie
9 fotografií

Komentáře