HOBBYMANIE(5)

Smažené koblížky – nebo to jsou šišky? Vyberte si…

Citelný bývá také rozdíl v konzistenci použitého těsta, což má samozřejmě vliv na kvalitu hotového pečiva. Klasické koblížky bývají zpravidla pěkně nadýchané, s téměř vatovitou strukturou uvnitř. Naproti tomu šišky jsou o poznání hutnější, což může být ovšem výhodné, protože v důsledku toho bývají mnohdy déle vláčnější a chutnější.
Základ takových šišek pak tvoří jediný kruhový kousek, vypíchnutý ze silnějšího plátu těsta. I z toho důvodu se už žádná náplň do pečiva nevkládá (nespojují se k sobě dva plátky). I jediné vykrojené kolečko kynutého těsta dokáže vytvořit po usmažení ve vrstvě rozehřátého tuku efekt nadýchaného koblížku. Jak jste se tedy rozhodli? Budete se i nadále trápit otázkou, zda se vaše oblíbené pečivo řadí do kategorie koblížků, šišek nebo dokonce vdolků?

Neplněné tvarohové šišky:
400 g polohrubé mouky, 80 g hrubé krupice, 1 balíček sušeného droždí, 1 lžička strouhané citrónové kůry, špetka soli, 80 g pískového cukru, 1 vanilkový cukr, 40 g másla, 3 žloutky, 250 g měkkého tvarohu, 4 lžíce mléka, olej na smažení; na dohotovení: meruňková zavařenina, zakysaná smetana nebo bílý jogurt

Jak na to: (fotopostup krok za krokem najdete pod článkem)

Rozměklé máslo utřete s cukrem (včetně vanilkového) do pěny a postupně do ní zašlehejte jeden po druhém žloutky. Dále přimíchejte tvaroh, mléko, strouhanou citrónovou kůru a mouku smíchanou se sušeným droždím, krupicí a špetkou soli. Vypracujte těsto tužší konzistence a nechte je na teplém místě vykynout. Pozor, nezvětší příliš objem, takže je můžete po 40 minutách rozválet na pomoučeném válu do podoby silnějšího plátu, ze kterého formičkou vypíchnete kolečka o průměru asi 5 cm.
Hned je můžete vkládat do rozehřátého oleje (nesmí být příliš rozpálený) a zvolna smažit po obou stranách dozlatova. Teprve v průběhu smažení kolečka nabudou a získají tvar malých koblížků. Hotové kousky z tuku vyjměte, osušte a ještě teplé potřete meruňkovým džemem. Nakonec je dozdobte sladkým jogurtem nebo zakysanou smetanou. Podávat se dají rovněž s ovocnou omáčkou.

Napsat komentář