Mlsání

Vyzkoušejte dort plný vitamínů s pomeranči uvnitř i na povrchu! Jak na to?

Nebudeme si nalhávat, že tenhle dort patří vysloveně mezi dietní. Na druhou stranu je pro nás, kteří rádi mlsáme určitou šancí, že prospějeme alespoň trochu tělu přísunem vitamínů. Teď je v obchodech pomerančů pořád dost, zkusme právě z nich udělat dort pro labužníky…

Tenhle dort je pomerančový uvnitř i na povrchu. A chutná fantasticky! Nenechte se proto odradit poněkud náročnější přípravou. V první řadě překvapí výchozí mechově nadýchaný piškotový plát. Přechovávejte ho proto na listu papíru a dokonce i po naplnění ho i s papírem rozdělte na stejně široké pruhy.
Díky tomu je pak snáze stočíte do podoby kruhového korpusu. Nenechte se také zmást řídkou konzistencí náplně; po nějaké době v chladu začne přece jen tuhnout! A už vůbec se nebojte glazovaných pomerančových plátků na povrchu; jsou fantastické!

Rolovaný pomerančový dort: 4 vejce 4 žloutky 1 vanilkový cukr 150 g krupicového cukru 125 g polohrubé mouky 20 g kakaa 0,5 lžičky prášku do pečiva pomerančová (meruňková) zavařenina
náplň: 9 plátků želatiny 5 pomerančů šťáva z 1 citrónu 3 lžíce cukru 200 ml smetany na šlehání; na dohotovení: 300 ml šlehačky 30 g másla 2 lžíce cukru 2 lžíce medu 100 ml vody 1 pomeranč

Jak na to:

Vyšlehejte 8 bílků se 75 g cukru včetně vanilkového a zašlehejte do pěny 6 žloutků. Dále do hmoty vmíchejte směs mouky s kakaem a práškem do pečiva, těsto rozlijte na plech (28 x 40 cm) s listem papíru na dně a plát při 220 °C upečte (10 minut). Mírně zchladlý překlopte na podložku s novým papírem a stáhněte z povrchu list původní.

Bezva finta: Potřít hladce boky dortu šlehačkou není snadné, a když se dílo podaří, je tác dole silně upatlaný. Zabráníte tomu, když dort dole „obložíte“ několika proužky papíru (musí se mírně zasunout pod jeho spodní okraj) a po potření boků jeden po druhém opět vytáhnete.

Pomeranče okrájejte nožem až na dužninu a dílky oddělte od přepážek. Pokrájejte je na kousky, šťávu slijte a přidejte k ní citrónovou. Zvlášť nechte nabobtnat v 6 lžících šťávy želatinu. V další misce vyšlehejte zbylé 2 žloutky s cukrem, přidejte jemně strouhanou kůru z 1 pomeranče, citrusovou šťávu, vše vyšlehejte a nakonec vmíchejte pokrájenou dužninu a rozehřátou želatinu. Jakmile začne hmota houstnout, vmíchejte do ní šlehačku z 200 ml smetany.

Tuhnoucí náplň rozetřete na plát potřený pomerančovým (meruňkovým) džemem a celý rozdělte nožem na pruhy široké 7 cm. První stočte jako roládu (papír odstraňte), kousek překlopte a boky obtočte dalšími pruhy krémem vždy dovnitř. Stočený korpus stáhněte pruhem alobalu nebo ráfkem a nechte ho v chladu ztuhnout (cca 2 hodiny). Poté ho ozdobte šlehačkou a zchladlými plátky karamelizovaného pomeranče i s kůrou.

POZOR, NEPŘEHLÉDNĚTE: Tento recept jsme převzali z časopisu Dortománie. Jeho aktuální i archivní vydání si nyní můžete pořídit v pohodlí domova do svého PC, tabletu i smartphonu nyní také v digitální podobě, a to včetně předplatného ZDE ►►►
Fotogalerie
14 fotografií

Komentáře