HOBBYMANIE(5)

Perníkové minizákusky hned dvakrát švestkové: S povidly a slivovicí

Fenomén farské kuchařky jsme už před časem zmínili. Netřeba tedy vyzdvihovat, že na české faře se vždycky dobře jedlo a velebníčkova Anička patřila široko daleko k nejvyhlášenějším. Tentokrát jsme se ovšem inspirovali recepty určenými pro hodnostáře situovaného v církevní hierarchii a stupínek výše a výsledek je toho jednoznačně dokladem.
Kostky z voňavého perníkového těsta navoněného aromatickým, lehce opojným sirupem s přídavkem docela obyčejné slivovice, potřené švestkovými povidly, ozvláštněné pravým mandlovým a sušenými švestkami, to vše nakonec smočené v jemné čokoládově polevě, by bez nadsázky zazářily i na opulentní hostině v arcibiskupském paláci.

Medové kostky pana děkana:
50 g moučkového cukru 1 sáček vanilkového cukru 1 až 2 lžíce vody 100 g medu 260 g hladké mouky 1 žloutek 1 lžička mleté skořice po špetce mletého kardamomu mletého hřebíčku a jemně
strouhaného muškátového oříšku jemně strouhaná kůra z 0,5 citrónu 1 lžíce mléka 1 lžička jedlé sody 30 g másla; sirup na svlažení plátu: 2 lžíce vody 2 lžíce krupicového cukru 3 lžíce slivovice; na potření: švestková povidla; na dohotovení: 250 g mandlového marcipánu 2 lžíce slivovice sušené švestky; čoko ganache na polití: 150 g hořké čokolády 125 ml sladké smetany

Jak na to krok za krokem

V kastrůlku svařte vodu s moučkovým i vanilkovým cukrem, přidejte med, vše vymíchejte a odstavte (směs nevařte!). Vlažný základ přilijte k mouce a nejlépe v robotu vše propracujte; získat musíte hladké těsto. Zvlášť vymíchejte v misce žloutek s veškerým kořením i citrónovou kůrou a směs zapracujte do těsta společně s mlékem, ve kterém jste rozpustili sodu. Nakonec do těsta zapracujte rozehřáté vlažné máslo, opět je dobře prohněťte, bochánek zabalte do fólie a uložte na 2 až 3 hodiny v chladu. Vypracujte z něj pak obdélník silný 4 až 5 mm, na plechu s papírem ho propíchejte vidličkou a v troubě vyhřáté na 170 °C vše upečte (cca 14 minut).
Mezitím svařte z vody s cukrem hustý sirup (na perličku), po odstavení do něj vmíchejte slivovici a tekutinou upečený plát polijte. Povrch dále potřete povidly a vrstvu překryjte plátem tence rozváleného vláčného marcipánu, který jste propracovali s trochou slivovice. Marcipánovou vrstvu přitlačte a buchtu rozdělte nožem na kousky (čtverečky, obdélníčky).
Na každý uložte polovinu sušené švestky (příliš tuhé namočte ve slivovici), zdola kostku nabodněte i se švestkou na párátko a celou smočte v připravené čoko ganache: V kastrůlku zahřejte smetanu, přidejte čokoládu, rozpusťte ji a vše hladce vymíchejte (netřeba vařit!). Smočené kostky nechte nakonec ztuhnout na listu papíru.

Náš tip:
Mandlový marcipán dodá zákuskům neopakovatelnou chuť. Rozpracovaný se slivovicí rozvalujte mezi 2 pláty fólie a na buchtu upravenou dle receptu jej přeneste pomocí válečku. Příp. z plátu stáhněte po rozválení vrchní fólii, pomocí spodní vše srolujte a marcipán znovu rozrolujte na povrch moučníku (původní spodní fólie zůstane na povrchu).

Napsat komentář