Mlsání

Perníkové minizákusky hned dvakrát švestkové: S povidly a slivovicí

FOTONÁVOD: Perníkové minizákusky představují veliký hit a ve světě se již pečou docela běžně. Nicméně i v naší tradiční domácí kuchyni se dají objevit spousty receptů na toto téma. Následující pochází ze sešitu plného předpisů, jež ve 30. letech minulého století vlastnoručně sepsala Anička Ježková, kuchařka pana děkana v nejmenovaném městečku litoměřické diecéze.

Fenomén farské kuchařky jsme už před časem zmínili. Netřeba tedy vyzdvihovat, že na české faře se vždycky dobře jedlo a velebníčkova Anička patřila široko daleko k nejvyhlášenějším. Tentokrát jsme se ovšem inspirovali recepty určenými pro hodnostáře situovaného v církevní hierarchii a stupínek výše a výsledek je toho jednoznačně dokladem.
Kostky z voňavého perníkového těsta navoněného aromatickým, lehce opojným sirupem s přídavkem docela obyčejné slivovice, potřené švestkovými povidly, ozvláštněné pravým mandlovým a sušenými švestkami, to vše nakonec smočené v jemné čokoládově polevě, by bez nadsázky zazářily i na opulentní hostině v arcibiskupském paláci.

Medové kostky pana děkana:
50 g moučkového cukru 1 sáček vanilkového cukru 1 až 2 lžíce vody 100 g medu 260 g hladké mouky 1 žloutek 1 lžička mleté skořice po špetce mletého kardamomu mletého hřebíčku a jemně
strouhaného muškátového oříšku jemně strouhaná kůra z 0,5 citrónu 1 lžíce mléka 1 lžička jedlé sody 30 g másla; sirup na svlažení plátu: 2 lžíce vody 2 lžíce krupicového cukru 3 lžíce slivovice; na potření: švestková povidla; na dohotovení: 250 g mandlového marcipánu 2 lžíce slivovice sušené švestky; čoko ganache na polití: 150 g hořké čokolády 125 ml sladké smetany

Jak na to krok za krokem

V kastrůlku svařte vodu s moučkovým i vanilkovým cukrem, přidejte med, vše vymíchejte a odstavte (směs nevařte!). Vlažný základ přilijte k mouce a nejlépe v robotu vše propracujte; získat musíte hladké těsto. Zvlášť vymíchejte v misce žloutek s veškerým kořením i citrónovou kůrou a směs zapracujte do těsta společně s mlékem, ve kterém jste rozpustili sodu. Nakonec do těsta zapracujte rozehřáté vlažné máslo, opět je dobře prohněťte, bochánek zabalte do fólie a uložte na 2 až 3 hodiny v chladu. Vypracujte z něj pak obdélník silný 4 až 5 mm, na plechu s papírem ho propíchejte vidličkou a v troubě vyhřáté na 170 °C vše upečte (cca 14 minut).
Mezitím svařte z vody s cukrem hustý sirup (na perličku), po odstavení do něj vmíchejte slivovici a tekutinou upečený plát polijte. Povrch dále potřete povidly a vrstvu překryjte plátem tence rozváleného vláčného marcipánu, který jste propracovali s trochou slivovice. Marcipánovou vrstvu přitlačte a buchtu rozdělte nožem na kousky (čtverečky, obdélníčky).
Na každý uložte polovinu sušené švestky (příliš tuhé namočte ve slivovici), zdola kostku nabodněte i se švestkou na párátko a celou smočte v připravené čoko ganache: V kastrůlku zahřejte smetanu, přidejte čokoládu, rozpusťte ji a vše hladce vymíchejte (netřeba vařit!). Smočené kostky nechte nakonec ztuhnout na listu papíru.

Náš tip:
Mandlový marcipán dodá zákuskům neopakovatelnou chuť. Rozpracovaný se slivovicí rozvalujte mezi 2 pláty fólie a na buchtu upravenou dle receptu jej přeneste pomocí válečku. Příp. z plátu stáhněte po rozválení vrchní fólii, pomocí spodní vše srolujte a marcipán znovu rozrolujte na povrch moučníku (původní spodní fólie zůstane na povrchu).
Fotogalerie
13 fotografií

Komentáře