HOBBYMANIE(5)

Šlehačkové prázdniny (III.): Šokující objev, italská jde i bez tuku!

Jaký má vztah k Itálii, zůstává tak trochu záhada, jedno je ale jisté: Jen málokterý produkt ze světa cukrařiny vzbudil takové diskuse, možná dokonce pozdvižení, jako italská šlehačka. Třeba jen proto, že o šlehačku vůbec nejde. I když… Jak jinak nazvat pěnu, jejíž základ tvoří vařená oslazená moučná kaše s rozehřátou želatinou, vyšlehaná po zchlazení společně se syrovými bílky do podoby nadýchaného krému, který může co do vzhledu i chuti směle konkurovat tradičnímu výrobku z tučné smetany?!
Pro ty, kteří se rozhodnou italskou šlehačku zkusit, máme jednu dobrou radu: Připravený základ šlehejte raději v robotu. S ručním přístojem, byť elektrickým, nedocílíte nikdy tak intenzivního nášlehu!

Náš tip: Obarvit klasickou šlehačku např. ovocným sirupem není snadné, v tomto případě ovšem uspějete stoprocentně. Jednoduše na samém začátku nechte nabobtnat v troše barevné šťávy práškovou želatinu, voda pak není zapotřebí! Sirup dodá základu požadovaný odstín.

Recept na ovocné řezy s italskou šlehačkou: 125 g másla 135 g krupicového cukru 1 lžička vanilkového cukru 2 vejce 2 zralé banány 250 g hladké mouky špetka soli 1 lžička jedlé sody 100 g nahrubo nasekaných vlašských ořechů; na dohotovení: brusinkový nebo rybízový džem italská šlehačka (viz další recept) čerstvé ovoce

Postup:

Měkké máslo vyšlehejte s oběma druhy cukry a postupně do pěny zašlehejte celá vejce. Dále do základu vmíchejte jemně rozmačkané banány, přidejte mouku promíchanou se sodou, solí i sekanými ořechy, vymíchané těsto rozetřete do pekáče cca 25 x 38 cm s listem papíru na pečení na dně a plát při 175 oC upečte (cca 30 až 35 minut). Zchladlý a zbavený papíru rozdělte na poloviny, jednu potřete džemem a vrstvu přiklopte druhým piškotovým plátem. Nahoru rozetřete vysokou vrstvu šlehačky, v chladu ztuhlý moučník rozdělte na řezy a každý ozdobte rybízem nebo jiným ovocem dle chuti.

Netučná italská vařená šlehačka:
1 lžička čiré mleté želatiny 250 ml vody 2 lžíce krupicového cukru 1 sáček vanilkového cukru 2 lžíce hladké mouky 2 bílky

Jak na to (fotonávod najdete v galerii pod článkem):

Želatinu zalijte v mističce 2 lžícemi teplé vody a nechte ji nabobtnat. Zvlášť promíchejte v rendlíku krupicový cukr s vanilkovým i moukou, přilijte studenou vodu a na mírném ohni vše za stálého míchání svařte a provařte. Po odstavení vmíchejte do hladkého krému nabobtnalou želatinu a nechte ji rozpustit. Chladnoucí hmotu přeložte do mísy a nejlépe v robotu ji vyšlehejte, zároveň se vychladí. Dále do základu postupně zašlehejte syrové bílky a důkladně vše vypracujte, hmota po chvíli získá konzistenci a vzhled klasické šlehačky.

Napsat komentář