HOBBYMANIE(5)

Vinobraní trochu jinak: Tenhle koláč není hrozný, ale hroznový!

Anebo si hrozny kupte dle libosti v obchodě; v závěru léta o ně není rozhodně nouze. Použít lze světlé i tmavé hrozny, případně jejich mix, který vypadá obzvlášť pěkně. Základ koláče tvoří křehké těsto na způsob lineckého, jehož povrch je třeba posypat strouhanými ořechy. Nejen z důvodů chuťových, ale i proto, že zachytí šťávu, která se z bobulí při pečení uvolní. O povrchovou úpravu se pak postará vrstva bílkové pěny.

Recept na zasněžený hroznový koláč:
230 g polohrubé mouky
60 g moučkového cukru 150 g másla 3 žloutky; náplň: 750 g hroznového vína 150 g mletých vlašských nebo lískových ořechů; na dohotovení: 3 bílky 200 g moučkového cukru

Jak na to krok za krokem:

V míse smíchejte mouku s cukrem a máslem a přidejte žloutky. Rukama, případně v hnětači vypracujte křehké těsto a nechte je hodinu v chladu odpočinout. Odleželé těsto rozválejte jednoručním válečkem do koláčové formy o průměru asi 28 cm a vytáhněte je i na bok.
Povrch posypte vrstvou strouhaných ořechů, kterou pokladete překrájenými bobulemi hroznového vína. Zvlášť vyšlehejte z bílků tuhý sníh, zašlehejte do něj moučkový cukr a koláč pěnou zakryjte (rozetřete ji stěrkou).  Takto upravený vložte do vyhřáté trouby a při 180 °C jej upečte (20 až 30 minut).

Napsat komentář